Pes

Border-colie, Linda, je s námi už od roku 2008. Velká pomocnice s přiháněním ovcí, koz či slepic. Velká kamarádka a neodbytná oblizovačka dětí. Strážkyně našeho prostoru. Už několikrát měla krásná štěňata. Nikdy nebyla na vodítku. Jen jednou jsme ji přivázali před restaurací na pár minut, zježili se jí všechny chlupy, v očích děs z toho, co ji drží a nechce pustit. Ještě týden na to jsme si to vyčítali.

Kočka

Kočka - Vločka je s námi taky už od roku 2008. Vypadá jako malá stříbrná liška. Každoročně má koťata, někdy i dvakrát. Nepostradatelná v chalupě na samotě. Jsou roky, kdy se před zimou myši tak tlačí do chalupy, že nebýt Vločky, tak by nám toho hodně snědly.

Kozy

Momentálně chováme pět koz a jednoho kozla. Každá koza má své jméno, osobnost a jiné vemeno. Ve stádě je hierarchie, která se projevuje tím, v jakém pořadí přichází na dojení. Dávají nám mléko a kůzlata, také spásají asi jeden hektar našich pozemků. Když povolí ohrada spásají i naši zahrádku a ovocné stromy. Mléko zpracováváme na sýr, tvaroh, kyšku... Kůzlata prodáváme živá, velmi rádi na chov. Kozy jsou přes rok na pastvě s přístřeškem, v zimě mají volný přístup do chléva. Snažíme se mít jeden velký balík sena na jednu kozu. Jako zákusek občas dostávají námi ručně kosené seno.

Ovce

Už od roku 2009 chováme dvě ovce a jednoho berana. Ovce nám dávají mléko, vlnu a jehňata. Mléko se míchá s kozím na sýr. Vlnu jsme zatím použili na izolování našeho domku. Jehňata prodáváme živá, nejraději na chov.

Slepice

Dostali jsme kvočnu s kuřaty. Araukáni. Snášely pak zelená vajíčka. Tedy vajíčka v zelené skořápce. Vyzkoušeli jsme je mít na volno, v malém oploceném výběhu, v slepičím traktoru. Jedna noc, jedny nezavřená dvířka a k tomu hárající se Linda zavřená v chalupě a kurník prázdný. A nanovo. Kuřátka... už se těšíme na vajíčka.

Oslice

Anita je s námi od roku 2012. Původní úmysl byl mít koně. Málem jsme jednoho i koupili. Pak jsme se jeli podívat na osli hříbě a bylo rozhodnuto. Anita je velmi přátelská a chytrá. Ráda pomáhá při opravách ohrady. Třeba tím, že vysype krabici hřebíků nebo odnese kladivo, Anita vozí děti, když jdeme na pěší výlet, ale teď už uveze i dospělého. Má sílu potáhnout i menší klády z lesa nebo v zimě vozí holky na saních do kopce. Má velmi ráda společnost, proto je v ohradě s kozami a vítá kolemjdoucí. Žere méně než kůň, chutnají ji bodláky, ostrá tráva, ale i kůra ovocných stromů.

Včely

Máme velký sad a přijde nám, že včely do něj patří. Zatím se hodně učíme a hodně se těšíme na med, který od nich jednou získáme.

Vosy

Na tak velkém pozemku jsou všudypřítomné. Snažíme se je nerušit, když objevíme jejich příbytek. Domlouváme jim, aby si jej postavily jinde a ne zrovna u vchodu do domu. Posledně zabral skořicový éterický olej nakapaný na kus hadru.

Sršně

Něžní obři. Bzučí hlasitěji než vosy. Zjistili jsme, že když máme sršně, nemáme vosy.